Collection: Practical life
Practical life Exercises are just that, they are exercises so the child can learn how to do living activities in a purposeful way. like: dressing frame, washing cloth, dusting, pouring water and grains.
-
Open & Close Activity (Bottles)
Regular price $6.40 USDRegular priceUnit price / per$8.00 USDSale price $6.40 USDSale -
Open & Close Activity (bags)
Regular price $4.77 USDRegular priceUnit price / per$6.50 USDSale price $4.77 USDSale -
SalePinch Activity
Regular price $15.97 USDRegular priceUnit price / per$22.50 USDSale price $15.97 USDSale -
Montessori Pinpunching Tray
Regular price From $2.00 USDRegular priceUnit price / perSale price From $2.00 USD -
Spoon Activity - colander spoon
Regular price $13.30 USDRegular priceUnit price / perSale price $13.30 USD -
Montessori Pouring Grains
Regular price From $8.50 USDRegular priceUnit price / perSale price From $8.50 USD -
Montessori Liquid Measurement Set
Regular price $18.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $18.00 USD -
Montessori Pincer Grasp Tray
Regular price $18.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $18.00 USD -
Montessori Transfer Set
Regular price $18.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $18.00 USD -
Montessori Chopsticks Activity Set
Regular price $15.80 USDRegular priceUnit price / perSale price $15.80 USD -
Dropper Activity
Regular price $13.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $13.50 USD -
Syringe Activity
Regular price $13.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $13.50 USD -
Cleaning Glass Activity
Regular price $11.76 USDRegular priceUnit price / perSale price $11.76 USD -
Washing Tables(rectangular basins)
Regular price $95.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $95.00 USD -
CASA Classroom Package (3-6) | 114 Items
Regular price $3,000.00 USDRegular priceUnit price / per$3,530.00 USDSale price $3,000.00 USDSale -
CASA Classroom Package (3-6) | 211 Items
Regular price $7,800.00 USDRegular priceUnit price / per$9,780.00 USDSale price $7,800.00 USDSale